Pomożemy Ci zadbać
o Twoje zdrowie i ciało

Jak dieta wpływa na samopoczucie?


"Jesteś tym, co jesz" – kto z nas nie słyszał tego stwierdzenia? Jednak co ono właściwie oznacza? I czy rzeczywiście nasze codzienne wybory żywieniowe mają tak duży wpływ na nasze samopoczucie?

Dieta a samopoczucie

Naukowcy już od lat badają wpływ diety na samopoczucie człowieka. I… dochodzą do ciekawych, a jednocześnie zaskakujących wniosków.

Najważniejszy wniosek dotyczy tego, że cały nasz organizm jest siecią zależności i połączeń. Szczególne znaczenie ma współpraca jelit z mózgiem, a także fakt, że w jelitach znajduje się około 100 mln komórek nerwowych.

Kluczowe znaczenie ma także flora bakteryjna, która wpływa na nasz układ immunologiczny, ale także na nastrój. W zależności od jej dobrego lub złego stanu czujemy się pełni sił lub niezdolni do działania, czujemy się pozytywnie nastawieni do świata lub odczuwamy ciągły stres, jesteśmy kreatywni lub cierpimy na tzw. mgłę mózgową.

Małe zmiany w diecie dają duże efekty

Co więc można zrobić, żeby jeść lepiej i czuć się lepiej? Znaczenie mają nawet małe zmiany.

Oto niektóre z nich:

  • unikanie przetworzonego, gotowego jedzenia i przygotowywanie posiłków samodzielnie,
  • spożywanie świeżych produktów, szczególnie, takich jak warzywa i owoce,
  • nawadnianie się i ograniczenie spożywania słodzonych napojów,
  • powolne spożywanie posiłków, jedzenie małych porcji, dokładne żucie,
  • spożywanie większej ilości fermentowanej żywności, takiej jak kefiry, czy kapusta – ma to pozytywny wpływ na nasz mikrobiom.

Duże znaczenie ma także poszerzanie swojej wiedzy o zdrowym odżywianiu i zmiana nastawienia – zdrowe posiłki powinny być przyjemnością.

Jeśli chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe skorzystaj z oferowanych przez nas konsultacji dietetycznych w Bytomiu i zacznij dietę dopasowaną do Twoich potrzeb i preferencji.

read-less